Nowości:

Dalie kiedy sadzić?

Dalie kiedy sadzić?

Dalia ogrodowa – uprawa i sadzenie
Dalia to roślina z rodziny astrowatych, obejmuje ona aż 41 gatunków. Jest ona znana również pod nazwami potocznymi, takimi jak: giergonia, wielgonia, giergona. W zależności od gatunku i odmiany, ich wielkość waha się między 35cm a 2 metry; kwitną późnym latem lub jesienią.
Daliom najlepiej rośnie się na stanowiskach słonecznych, w żyznej i przepuszczalnej glebie. Wymagają one naprawdę obfitego podlewania, zwłaszcza w okresie, gdy intensywnie kwitną. Należy im wtedy dostarczać około 9 litrów wody co drugi dzień. Uwielbiają również wszelkiego rodzaju nawozy, które zapewniają im składniki odżywcze.
Dalie kiedy sadzić?
Aby samodzielnie rozmnożyć dalie, należy tego dokonać przez podział bulwy lub sadzonkowanie. Można je również wyhodować z nasion. Jeśli decydujemy się na podział lub sadzonkowanie, musimy wykopać na zimę bulwy dalii z ziemi i pozostawić je do wysuszenia, a następnie zakopać je w torfie, piasku lub trocinach. Tak zakopane bulwy przetrzymujemy w temperaturze od 5 do 8 stopni Celsjusza. Aby przymrozki nie zaszkodziły naszym daliom, najlepiej wsadzić je do ziemi w pierwszej połowie maja. Bezpośrednio przed posadzeniem dzielimy bulwę mateczną na mniejsze części, pamiętając, że im większy podział, tym słabsze kwitnienie. Gdy chcemy dalie wysiać samodzielnie, robimy to już w kwietniu, do skrzynki, a następnie młode siewki przesadzamy do doniczek o średnicy około 9cm aby móc je potem zasadzić na naszych ogrodowych rabatach.