Nowości:

Nowa ustawa emerytalna: jakie różnice między emeryturami po staremu i nowemu?

Nowa ustawa emerytalna: jakie różnice między emeryturami po staremu i nowemu?

Rok 2013 przyniesie wiele zmian niemal w każdej dziedzinie naszego życia, poczynając od egzaminów na prawo jazdy, a na prawie do emerytury kończąc. Reforma emerytalna do dnia dzisiejszego budzi wiele kontrowersji. Przyjrzyjmy się jej, więc nie, co bliżej. Jakie zmiany nas czekają? W czym tkwi zasadnicza różnica?

Pierwszą i podstawową różnicą jest wiek emerytalny. Do tej pory na emeryturę można było przejść w wieku 60 lat ( kobiety) i 65 ( mężczyźni). Z początkiem 2013 ten wiek będzie stopniowo wydłużany o jeden miesiąc, co cztery miesiące w roku. W praktyce oznaczać to będzie, że mężczyzna, który chce w styczniu przejść na emeryturę musi mieć ukończone 65 lat i jeden miesiąc, w maju 65 lat i 2 miesiące, a w 2020 roku już 67 lat. W przypadku przedstawicielek płci pięknej ta granica 67 lat zostanie osiągnięta dopiero w 2040 roku.

Powyższe zmiany obejmują mężczyzn urodzonych po 1 stycznia 1948 roku i kobiety urodzone po 1 stycznia 1953 roku.

Czy wydłużenie wieku emerytalnego spowoduje zwiększenie świadczeń emerytalnych? To pytanie, które zadaje sobie każdy z nas i to niezależnie od tego czy ma 30 czy 40+. Teoretycznie tak. Jak wynika z wyliczeń ekonomistów, w przypadku panów zarabiających średnią krajową wzrost będzie oscylował na granicy 10-17 procent, a w przypadku kobiet w granicy 30-38 procent. Jednak należy podkreślić, że jest to optymistyczny wariant, albowiem osłabienie gospodarki może spowodować nie podwyższenie, ale i nawet zmniejszenie emerytury.

Nowa ustawa emerytalna przewiduje również możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę. Z tego prawa skorzystać mogą kobiety w wieku 62 lat, które posiadają, co najmniej 35-letni staż ubezpieczeniowy. Warto podkreślić, że staż składkowy obejmuje zarówno okres składkowy jak i nieskładkowy. Panowie z owego prawa skorzystać mogą w wieku 65 lat, którzy posiadają 40- letni staż ubezpieczeniowy. Wysokość takiej emerytury ma wynosić 50 procent pełnej emerytury.