Nowości:

Renta dożywotnia w pigułce

Renta dożywotnia w pigułce

Renta dożywotnia za nieruchomość to produkt, coraz częściej oferowany seniorom. Zanim jednak zdecydujesz się na tak radykalne rozwiązanie sprawdź dokładnie, co kryje się pod nazwą tego produktu i czy rzeczywiście jest on tak dogodny. Poniżej przedstawiamy mini poradnik, dzięki któremu renta dożywotnia za mieszkanie nie będzie dla Ciebie żadną tajemnicą.

Na czym polega renta dożywotnia?

Jak i sama nazwa wskazuje renta dożywotnia, to świadczenie wypłacane dożywotnio właścicielom danej nieruchomości, którzy mają ukończone 65 lat w zamian za przekazanie danej nieruchomości na własność danemu funduszowi hipotecznemu.

Czy można dalej zamieszkiwać dany lokal?

Tak, ale pod warunkiem, że zadba o to, aby w umowie pojawił się zapis o prawie do dożywotniego zamieszkiwania lokalu. Co ciekawe, dana osoba nie musi się również martwić o miejsce zamieszkania także i w przypadku bankructwa banku. Albowiem w przypadku bankructwa, tudzież niedotrzymywania comiesięcznych wypłat przez bank prawo własności wraca do poprzednika.

Prawo do spadku?

W przypadku renty dożywotniej tracimy prawo do zapisania danej nieruchomości naszym bliskim, jednak w umowie podpisanej z danym funduszem hipotecznym mamy prawo zaznaczyć, że prawo do pierwokupu przechodzi na naszych bliskich.

Wysokość renty?

Wysokość renty dożywotniej uzależniona jest oczywiście od wartości mieszkania, wysokość renty jest, co roku waloryzowana zgodnie z wyliczeniami GUS-u, dzięki czemu senior ma pewność, że wraz ze wzrostem czynszu za mieszkanie i jego renta wzrośnie.

Reasumując, korzystając z renty dożywotniej zyskać możesz dodatkowe fundusze, które pomogą Ci pokryć miesięczne wydatki, zostajesz zwolniony z opłat dotyczących ubezpieczenia czy też opłat z tytułu jakichkolwiek remontów, ale tracisz prawo własności i przekazania mieszkania swoim bliskim. Tak, więc zanim zdecydujesz się na tego rodzaju rozwiązanie przemyśl wszystko dokładnie, abyś później tego nie żałował.