Nowości:

Zakupy internetowe – znaj swoje prawa!

Zakupy internetowe – znaj swoje prawa!

W dzisiejszych czasach zakupy metodą tradycyjną uchodzą do lamusa, a co raz więcej osób decyduje się robić zakupy za pośrednictwem Internetu. Tego rodzaju forma zakupu znacznie różni się od tych tradycyjnych zakupów w sklepie stacjonarnym i rządzi się swoimi prawami. O czym powinien wiedzieć każdy robiący zakupy na odległość?

Po pierwsze i najważniejsze z danego zakupu można szybko i łatwo się wycofać. Jak to wygląda? Np. Drogą internetową kupiliśmy sweter, niestety po otrzymaniu przesyłki rozmyśliliśmy się i chcemy go zwrócić? Czy możemy? Oczywiście, że tak, przy zakupach na odległość obowiązuje tzw. prawo do namysłu, które wynosi 10 dni. W tym okresie możemy towar odesłać i odzyskać pieniądze. Najpierw należy jednak wysłać listem poleconym ze zwrotnym potwierdzeniem pisemne oświadczenie, że odstępujemy od umowy, a następnie należy odesłać towar. Co ciekawe odstępująca od umowy nie musi w żaden sposób uzasadniać swojej decyzji, po prostu rozmyśliliśmy się i tyle.

Należy jednak pamiętać, że towar musi być w nienaruszonej formie, w przeciwnym razie możemy nie odzyskać swoich pieniędzy. Niestety osoby, które chcą odesłać zakupione drogą internetową nagrania audiowizualne i wizualne, tj. płyty DVD i CD z muzyką, filmami, bajkami, książki etc. muszą pamiętać, że mogą to zrobić tylko pod warunkiem, że dany towar nie został wyjęty z oryginalnego opakowania. Zwrotowi nie podlegają również produkty wykonane na specjalne zamówienie.

Prawo do zwrotu mamy również w momencie, kiedy otrzymany towar posiada jakieś wady. Wówczas, aby cała procedura zwrotu była możliwa należy powołać się na umowę z producentem, wykazując jej niezgodność, bądź skorzystać z gwarancji, jeżeli taka była.

Zakupy przez Internet to komfort, oszczędność czasu i pieniędzy. Nic, więc dziwnego, że co raz więcej osób korzysta z tego rodzaju rozwiązań. Jednak zanim zaczniesz korzystać poznaj, jakie prawa Ci przysługują. Życzymy udanych zakupów.